Czysta woda – niezbędny element naszego życia

Woda jest uznawana za najzdrowszy i najważniejszy dar natury. Każdy z nas powinien jej wypijać przynajmniej dwa litry dziennie. Wspomaga ona przemianę materii, jest odpowiedzialna za transport wewnątrzustrojowy i reguluje w sposób naturalny naszą temperaturę. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w niemal 70 procent jego wagi stanowi właśnie woda. Potrzebują jej też do życia rośliny i zwierzęta.

Domowe oczyszczanie wody

Każdy z nas wie, że bez wody nie przeżyje, ale cieczy, którą posiadamy w kranach nie można nazwać czystą wodą. Niestety najczęściej musimy sami zatroszczyć się o odpowiednie oczyszczanie wody pitnej, a w niektórych przypadkach również wody służącej do mycia czy prania. Woda bieżąca może być szkodliwa dla naszego zdrowia, a więc staramy się ją filtrować i usuwać z niej wszelkie zanieczyszczenia. Najpopularniejsze domowych instalacjach są filtry zapobiegające przedostawaniu się do kranu rozmaitych ciał stałych, rdzy, piasku i innych brudów, które znajdują się w rurach wodociągowych. Często stosuje się również filtry zmiękczające wodę.

Warto pamiętać, że woda w basenach jest chlorowana lub ozonowana, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że pływamy wśród obcych ludzi, nie zawsze zdrowych i nie zawsze czystych. Do prasowania najczęściej używamy wody destylowanej, która nie zostawia wewnątrz żelazka żadnego osadu. W domowych instalacjach coraz większym powodzeniem cieszą się systemy filtrowania, oparte o działanie odwróconej osmozy. W najgorszym przypadku pozostają nam dzbanki służące do uzdatniania wody dzięki specjalnym filtrom węglowym.