Prace wykończeniowe – ocieplanie

Ocieplanie domu należy do bardzo ważnych etapów prac wykończeniowych. Od dobrania odpowiedniej grubości i rodzaju materiału zależy późniejszy komfort mieszkania w danym budynku. Zazwyczaj wybieramy pomiędzy styropianem i wełną mineralną. Oba materiały charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, ale trzeba pamiętać, że wełna jest znacznie cięższa od styropianu, a więc raczej nadaje się do domów o cięższej konstrukcji. Trudniej się też wełną mineralną okłada ściany i wykańcza je tynkiem. W przypadku styropianu do dyspozycji mamy proste i twarde płyty, lecz zdecydowanie mniej odporne na rozmaite uszkodzenia mechaniczne.

Wybór ekipy budowlanej

Nie bez znaczenia jest ekipa, która będzie wykonywała ocieplanie domu. W tym przypadku nigdy nie wolno wierzyć wykonawcy na słowo. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej brygady, powinniśmy zobaczyć kilka jej realizacji, najlepiej sprzed roku czy kilku lat. Źle wykonane docieplenie czy nieodpowiednio położony tynk oznacza zmarnowane pieniądze, bo szybko trzeba będzie całą elewację zdjąć i położyć nową.
Prace związane z ocieplaniem domu powinno się wykonywać, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż 5 stopni Celsjusza i nie przekracza 25 stopni ciepła.

Najlepsze warunki do prac ociepleniowych stwarza sucha, wietrzna pogoda bez silnego nasłonecznienia. Okładanie ścian styropianem czy wełną oraz tynkowanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych będzie skutkowało pęknięciami, nierówno rozprowadzonym tynkiem i różnicami w kolorze poszczególnych części budynku.