Sprzęt do laminowania

Wśród metod zabezpieczania papieru na szczególną uwagę zasługuje laminowanie, czyli pokrywanie papieru cienką warstwą przezroczystej folii. Laminowanie służy do zabezpieczania dokumentów, bowiem nie można usunąć folii i ponownie jej nałożyć. Bardzo często wykorzystuje się tą metodę przy produkcji różnego rodzaju outdorowych materiałów reklamowych i promocyjnych. Laminowane elementy są chronione przed wodą oraz zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych. Kolory ulotek i plakatów nie są narażone na wyblaknięcie.

Do nakładania folii na papier służy laminator rolowy. W użyciu są zarówno laminatory pracujące na zimno, jak również urządzenia laminujące na gorąco. Techniki termiczne są tańsze, ale można je stosować do zabezpieczania materiałów, które wytrzymują temperatury ok. 120 stopni Celsjusza. Dotyczy to nie tylko nośnika, ale również farb używanych podczas druku. Laminowanie na gorąco jest najczęściej stosowane do zabezpieczania papierowych elementów. Rozgrzany wałek laminatora uaktywnia klej, którym pokryta jest folia i stapia powierzchnię w jedną, stabilną i trwałą całość.

Laminator rolowy pracujący na zimno łączy folię poprzez nacisk, jaki wywiera wałek. Współczesne urządzenia do laminowania często mają możliwość wyboru techniki, jaką chcemy zastosować. W procesie laminowania wykorzystywane są różne rodzaje folii. Różnią się one nie tylko ze względu na rodzaj wybranej techniki, ale również na materiał, który chcemy zabezpieczać oraz sposób wykończenia. W laminowaniu stosuje się folie miękkie i sztywne, które mogą zapewniać wykończenie z połyskiem, półmatowe lub matowe.