Silosy zbożowe i paszowe

Silosy zbożowe występują w dwóch podstawowych wersjach ? lejowej i płaskodennej, i są niezastąpione w magazynach zbożowych w gospodarstwach rolnych. Konstrukcję oraz pojemność magazynu można z powodzeniem dostosować do potrzeb klienta, łącząc go również z istniejącymi obiektami, budynkami inwentarskimi czy zakładami przetwórczymi.

W specjalistycznie przygotowanych silosach można magazynować zboża, kukurydzę oraz nasiona roślin oleistych (silosy zbożowe), a także śrutę zbożową i gotowe mieszanki paszowe granulowane i sypkie (silosy paszowe). W nowoczesnych silosach zbożowych istnieje możliwość monitorowania temperatury oraz wilgotności wewnątrz, dzięki czemu mamy wpływ na jakość oraz termin przydatności przechowywanego zboża.

Silosy najczęściej są wyposażone w nowoczesne systemy i funkcje, takie jak grawitacyjny system rozładunku, systemy schładzania ziarna, dosuszania, napowietrzania itp. Obsługa nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnego przeszkolenia oraz zachowania zasad bezpieczeństwa.

Szczególnym typem silosów są silosy lejowe – wyposażone są w lejowe dno. Ich podstawowa konstrukcja składa się z płaszcza wykonanego z płaskiej lub falistej ocynkowanej blachy, stożkowatego dachu oraz płyty fundamentowej, która utrzymuje całe urządzenie w stabilnej pozycji. Dodatkowe wyposażenie stanowią: rura załadunkowa, wlot załadunkowy, wzierniki, otwór wylotowy, rura odpowietrzająca i inne elementy.

Nowoczesne silosy paszowe i zbożowe są przystosowane do współpracy z różnego rodzaju przenośnikami do transportu pionowego ziarna i innych sypkich produktów oraz granulatów. Dzięki temu stanowią ważny element współtworzący rozbudowane magazyny zbożowe. Powinny one spełniać wszelkie normy jakości i wytrzymałości na obciążenia (na przykład na śnieg), a także na wstrząsy sejsmiczne.

Silosy zbożowe i paszowe są stałym elementem krajobrazu wiejskiego, stanowiąc niezastąpiony element magazynów zbożowych w gospodarstwach rolnych w całej Polsce.