Geosyntetyki – geosiatki, geowłóknina.

Geosyntetyki jako zdobycz nowoczesnej techniki są szeroko stosowane w inżynierii budowlanej do wielu zadań. Wykonane z tworzyw sztucznych materiały są wytrzymałe i odporne, dlatego dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju inwestycjach ? drogowych, wodnych czy kolejowych. Zastosowania geosyntetyków są niezwykle szerokie. Spełniają one zadania filtracyjne, stabilizujące, przeciwerozyjne, drenujące, wzmacniające, separacyjne, ochronne i wiele innych ? w odniesieniu do gruntów, nasypów, zbiorników wodnych, składowania odpadów, kanałów itd.

Typów geosyntetyków jest kilka ? są to geowłókniny, geosiatki, geotkaniny, geokompozyty, geokraty i geomembrany. Każdy rodzaj ma swoje specjalistyczne zastosowania i funkcje.

Na przykład geowłóknina należy do tzw. płaskich geosyntetyków, powstających z włókien poliestrowych lub też polipropylenowych. W zależności od rodzaju łączenia włókien (mechanicznego lub termicznego) uzyskujemy różny efekt i specyfikę produktu.

Geowłóknina może być stosowana na przykład do:
– wzmacniania podłoża nasypów
– ochrony systemów drenujących
– budowy wałów ochronnych
– zabezpieczania brzegów rzek.

Geowłókniny są odporne na przebicie oraz rozciąganie, dzięki czemu stanowią trwałą i wytrzymałą barierę dla wszelkich zanieczyszczeń, a jednocześnie są wodoprzepuszczalne i doskonale spełniają przez to funkcję drenującą.

Z kolei geosiatki wykonywane są z większej ilości materiałów ? np. z poliestru, polietylenu, polipropylenu, lub nawet włókien szklanych. Włókna mogą być zgrzewane lub przeplatane, a geosiatki zazębiają się z gruboziarnistym kruszywem, tworząc trwałe wzmocnienie skarp i nasypów poprzez zbrojenie podłoża gruntowego. Geosiatki wzmacniają wszelkie konstrukcje wykonane z kruszyw.

Geosyntetyki dzięki swoim doskonałym właściwościom świetnie sprawdzają się w różnych warunkach, i są coraz popularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie kolejowym, wodnym i drogowym. Są one odporne na niekorzystne działanie związków chemicznych i szkodników, a także są nietoksyczne.