Typy i zastosowania podnośników

Podnośniki to bardzo wyspecjalizowane urządzenia techniczne, które mają zastosowanie we wszelkich pracach na wysokości – przycinanie gałęzi drzew (zieleń miejska), prace montażowe, budowlane, instalacyjne, konserwatorskie, czyszczenie. Podnośniki samochodowe są również powszechnie stosowane w warsztatach naprawczych i stacjach diagnostycznych.

Branża bardzo się rozwija, powstają nowe rozwiązania techniczne, które przyczyniają się do podniesienia jakości i funkcjonalności maszyn. Wzrasta także liczba ich zastosowań. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podnośników – nożycowe, koszowe, samobieżne. W zależności od typu podnośnika zmieniają się parametry techniczne urządzeń. Są to między innymi: wysokość robocza, stopień wychylenia bocznego, udźwig, źródło zasilania ? transformator, akumulator, diesel, rodzaj sterowania (proporcjonalne lub dwustopniowe), napęd – elektryczny, spalinowy lub hydrauliczny, konstrukcja – przegubowa i teleskopowa.

Podnośniki nożycowe mogą być montowane na podwoziu samochodowym, gąsienicach lub różnego rodzaju przyczepach. Na rynku dostępne są także niewielkie kompaktowe podnośniki osobowe, które można złożyć i przetransportować. Doskonale sprawdzają się one w trudno dostępnych miejscach, na niewielkich powierzchniach wewnątrz budynków, w wąskich korytarzach, a także na zewnątrz.

Nowoczesne podnośniki dostępne na rynku wyposażone są w funkcjonalny system sterowania, co sprawia, że obsługa jest łatwa do opanowania dla każdego operatora, nawet mało doświadczonego. Specjalny panel sterujący zapewnia komfort pracy.

Wybierając podnośnik nożycowy lub inny trzeba sprawdzić, czy posiada on odpowiednie certyfikaty gwarantujące, że urządzenia do podnoszenia spełniają normy europejskie w zakresie bezpieczeństwa pracy. Kwestie te regulują przepisy prawa.

Warto również wziąć pod uwagę, z jakich materiałów zostały wykonane podnośniki, zależy od tego bowiem wytrzymałość całej konstrukcji. Maszyny muszą być solidne i stabilne, a także niezawodne, służąc do podnoszenia ludzi, a także samochodów.