Sprzęt ogrodniczy do pielęgnacji ogrodu

Wiosną zawsze rośnie sprzedaż maszyn i sprzętu ogrodniczego. Właściciele ogrodów i ogrodnicy ruszają do sklepów, by zakupić profesjonalne urządzenia do wertykulacji, napowietrzania gleby, kosy do koszenia trawników, sekatory i inne narzędzia do przycinania pędów drzew i krzewów, łopaty do kopania, sadzenia i wielu innych prac ogrodniczych.

Ogród musi zostać przygotowany do sezonu wegetacyjnego, by jak najpiękniej prezentował się latem. Po każdej zimie trawnik wymaga reaktywacji, należy usunąć sfilcowaną trawę, mech, wygrabić suche liście. Do najważniejszych wiosennych prac ogrodowych należy także przygotowanie rozsady, wysianie nasion roślin jednorocznych, zdjęcie osłon chroniących rośliny w trakcie zimy, nawożenie ziemi, przycinanie suchych pędów, formowanie krzewów i żywopłotów, sadzenie drzew, krzewów i bylin.

Jeśli w okresie wiosennym dobrze przygotujemy trawnik, jedyne czego będzie wymagał przez cały sezon, to koszenie. W zależności od tego, jak duży jest trawnik, należy wybrać odpowiedni model kosiarki. Należy również wziąć pod uwagę, czy mamy dostęp do prądu. Na małym terenie z dostępem do prądu najlepiej sprawdzą się kosiarki elektryczne, na większej powierzchni bez prądu ? kosiarki spalinowe, zaś na bardzo dużych terenach najskuteczniejsze i najbardziej funkcjonalne z pewnością okażą się traktorki ? kosiarki samojezdne.

Wysokość koszenia zależy od rodzaju trawnika (trawnik przydomowy lub parkowy), ale standardowo wynosi około 10cm. Częstotliwość koszenia natomiast uzależniona jest od tempa wzrostu trawy. By utrzymać piękny wygląd trawnika, należy go kosić mniej więcej raz na tydzień. Im częściej kosimy, tym trawnik ma bardziej zwartą i gęstą budowę.

W sklepach z maszynami ogrodniczymi jest bardzo duży wybór kosiarek. Różnią się  wieloma parametrami technicznymi, takimi jak rodzaj zastosowanego noża i napędu, technika cięcia trawy oraz cała konstrukcja. Najważniejszy podział dotyczy sposobu napędzania urządzenia. Są więc kosiarki mechaniczne, które wymagają dużego zaangażowania i siły obsługującego maszynę, kosiarki akumulatorowe, elektryczne, spalinowe oraz zasilane energią słoneczną. Najbardziej popularne są elektryczne i spalinowe. Te drugie są bardzo głośne i zanieczyszczają środowisko, są również droższe w eksploatacji.

Specyficznych urządzeń do koszenia wymagają tereny trudno dostępne, np. pod dużymi drzewami, tereny o dużym nachyleniu. Dobrze sprawdzają się tam elektryczne podcinacze żyłkowe, a także podcinacze spalinowe z silnikami dwu- lub czterosuwowymi.