Styropian – materiał do ociepleń

Styropian to najbardziej popularny materiał do ociepleń, który w ostatnim czasie konkuruje z wełną mineralną, wyróżniającą się między innymi wysoką paroprzepuszczalnością.

Styropian występuje w wielu odmianach, znany jest przede wszystkim ten biały, a na rynku jest jeszcze wiele innych rodzajów, na przykład styropian grafitowy, który dzięki wzbogaceniu o grafit, zyskuje lepsze właściwości izolacyjne i współczynnik przewodzenia ciepła. Zastosowanie styropianu grafitowego pozwala zmniejszyć grubość warstwy termoizolacji bez szkody dla całego systemu ocieplenia. Jest to nowoczesny materiał z powodzeniem stosowany między innymi w budownictwie energooszczędnym.

Jeśli chodzi o styropian cena może się wahać właśnie w zależności od rodzaju i grubości materiału. Hurtownie oraz markety budowlane zazwyczaj zapewniają korzystne warunki zakupu.

Ocieplenia wykonuje się i na nowych budynkach, które dopiero zostały wzniesione, i na starych. Jest to bardzo popularny sposób na zwiększenie wydajności ogrzewania oraz poprawę komfortu życia mieszkańców. Ocieplenia zlecają indywidualni inwestorzy, jak w przypadku domów jednorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe (osiedla) i deweloperzy (nowe inwestycje mieszkaniowe i osiedla domów).

Dziś jest to naturalny element i standard w procesie budowy domu, nad którym nikt się nie zastanawia, kiedyś ani budowlańcy ani inwestorzy w ogóle nie zawracali sobie tym tematem głowy.

A wybór możliwości jest spory. Jeśli musimy samodzielnie wziąć odpowiedzialność za zlecenie docieplenia naszego domu, warto skorzystać z porady fachowca, bo system musi być odpowiednio dopasowany do konstrukcji domu i technologii, jaką zastosowano przy jego budowie. Stabilne, ciężkie i mocne konstrukcje domów doskonale współgrać będą z grubą warstwą wełny mineralnej, która z kolei mogłaby nadmiernie obciążyć konstrukcje lżejsze, oparte na przykład na betonie komórkowym.

Sprawdzona ekipa to podstawa, jak przy wszystkich robotach budowlanych. Trzeba pamiętać, że błędy popełnione podczas wykonywania docieplenia będą skutkowały nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu, powstawaniem wilgoci, pękaniem tynku i innymi usterkami, których usunięcie jest bardzo kosztowne.