Samochody używane

Samochody używane  wymagają opieki swoich właścicieli. Stan polskich dróg sprawia, że nawet szczęśliwy nabywca nowego samochodu nie może się długo cieszyć bezawaryjną jazdą. Każdy użytkownik pojazdu mechanicznego w pewnym momencie musi się zmierzyć z mniej lub bardziej poważną usterką. Samochody jeżdżące po polskich drogach są w tej dziedzinie bardzo “uprzywilejowane”. Często pojawiającym się problemem, wynikającym z eksploatacji auta w trudnych warunkach, są zużyte łożyska. Znajdują się one w kołach przednich oraz tylnych, zawieszeniu oraz innych elementach budowy samochodu. Samochody powinny przechodzić kompleksowe badania techniczne, w czasie których można wykryć każdą najmniejszą usterkę.

Niedoświadczony kierowca może zlekceważyć symptomy sugerujące trwałe uszkodzenie łożysk, takie jak szybkie nagrzewanie kół, szumy, piski i inne niepokojące odgłosy, które dochodzą z tego rejonu. Zignorowanie sygnałów alarmowych wysyłanych przez nasz samochód grozi bardzo poważnymi konsekwencjami i może być przyczyną wypadku. Nagłe zablokowanie kół prowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu, utraty panowania nad nim przez kierowcę. Jeśli zdarzy się to przy dużej prędkości, skutki mogą być opłakane. W zależności od warunków, w jakich eksploatowany jest samochód, łożyska zużywają się w różnym tempie. Trzeba wziąć to pod uwagę, serwisując auto. Nie warto odkładać przeglądu i wizyty w warsztacie, można bowiem przypłacić to życiem.

Wymiana łożysk w samochodzie jest standardową usługą oferowaną przez każdy Serwis Fiat, ale można również dokonać wymiany samemu. Wystarczy tylko w sklepie motoryzacyjnym kupić nowe łożyska i poświęcić trochę czasu. Specyfika tych części polega na niemożności ich naprawy, zużyte łożyska nadają się tylko do wymiany. Na ich stan wpływa bezpośrednio eksploatacja. Jeśli chcielibyśmy wyeliminować ryzyko z tym związane, musielibyśmy zaprzestać używania samochodu, co mijałoby się z celem. Pamiętajmy, że zużyciu nie można zapobiec. Jedyne, co pozostaje kierowcy, to stała kontrola stanu łożysk i szybka reakcja na niepokojące objawy.